slide 2
slide 3
slide 4

جدیدترین ها

 

پرفروش ترین ها

پیشنهاد دی ماه

حرف های دونه به دونه

اوریگامی

هنر کاغذ و تا (اُریگامی)

اُریگامی (به ژاپنی: 折り紙) یا «هنر کاغذ و تا» یکی از کاردستی های محبوب ژاپنی است که امروزه در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد.

هدف این هنر، آفریدن طرح‌های جالب از کاغذ با کمک تاهای هندسی است. معنای لغوی این واژه در زبان ژاپنی «تا کردن کاغذ» است و تمام  مدل های کاغذ و تا را دربردارد؛ حتی آن هایی که ژاپنی نیستند. اریگامی فقط از تعداد کمی از تاهای گوناگون استفاده می‌کند. ولی همین تاها می‌توانند به روش‌های گوناگونی ترکیب شوند تا طرح های متفاوتی ایجاد کنند.

کاربرد اریگامی

• کاربرد اریگامی در کیهان شناسی (cosmology):

سال‌ها دانشمندان از تلسکوپ‌های فضایی و زمینی در کنار یکدیگر بهره برده‌اند. زیرا راکت‌ها قادر نیستند تلسکوپ‌های فضایی با سایز تلسکوپ‌های زمینی را به فضا پرتاب کنند. راه حل جدید یافته شده، fold کردن تلسکوپ فضایی و پرتاب آن به فضا است. "Eyeglasss" تلسکوپ ساخته شده به این روش  است. کشتی‌های فضایی نیز هم اکنون به همین روش تا شده، به فضا پرتاب می‌شوند.

• کاربرد اریگامی در ریاضیات:

رابطه عمیق و تنگاتنگ ریاضیات و اریگامی انکار ناپذیر است. اما به عنوان مثال به حل مسأله سه قسمت کردن زاویه در این جا اشاره می‌کنیم که سال‌ها ذهن‌ها را درگیر کرده بود و بالاخره بیست سال پیش با روش اریگامی حل شد.

• کاربرد اریگامی در بیولوژی:

Folding پروتئین‌ها و  DNA، بحثی است که امروزه بسیار بر روی آن کار می‌شود و تاکنون پروتئین‌های بسیاری با تا کردن ساخته شده‌اند.

• کاربرد اریگامی در مهندسی:

یکی از هزاران کاربرد اریگامی، استفاده از آن در ساخت air bag اتومبیل است که باید نهایت ظرافت و دقت در ساخت آن لحاظ شود.

• کاربرد اریگامی در زندگی روزمره:

Origami Folding نقشه‌های جغرافیایی یا مثلاً نقشه سیستم حمل و نقل شهری از مواردی است که امروزه مطرح شده و با کمک اریگامی می‌توان به عنوان مثال تمام قسمت‌های یک جاده را از ابتدا تا انتها  به صورت متصل مشاهده کرد.

به قول " تاکتوشی نوجی ما " مدرس دانشگاه "کیوتو" و استاد اریگامی، تئوری اریگامی را می‌توانیم برای همه چیز استفاده کنیم زیرا همه جا هست. او مردم را در حالی تصور می‌کند که در مبل‌های تاشو  خود نشسته‌اند و در هنگام زلزله، خانه‌های آن‌ها به جای فروریختن، فقط مقداری تا می شود. " نوجی ما " با استفاده از اصول اریگامی، در حال کار روی طرحی است که استفاده از انرژی در ماهواره‌ها را بهینه می‌سازد.

" آچیرو هاگیوارا " دانشمند ژاپنی، در حال پیدا نمودن راهی است که قسمت تاشونده‌ای در خودروها ساخته شود تا انرژی تصادف به جای تخریب، در آن قسمت‌ها جذب شود.

"رابرت ل نگ" کیسه هوایی برای خودروها طراحی نموده است که به راحتی درهنگام تصادف باز شده، سرنشین‌ها را ازصدمه دیدن محافظت می‌کند.

ساختمان بزرگ ترین تلسکوپ فضایی جهان به نام چشم شیشه‌ای، بر اساس قوانین اریگامی طراحی گردیده است. این تلسکوپ م ثل یک گل باز می‌شود. مساحت این تلسکوپ در حالت باز، بیش تر از مساحت یک زمین فوتبال می‌باشد. این تلسکوپ براساس نرم‌افزار " تری میکر" ساخته شده است که استاد بنام اریگامی و پژوهشگر سابق ناسا، آقای "رابرت لنگ" آن را طراحی نموده است و با همکاری دانشمندان لابراتوار "لرنس لیورمور" در کالیفرنیا ساخته شد.

ساختمان کتابخانه عمومی شهر «سیاتل» بر اساس اریگامی ساخته شده است. طراح این بنا،"رم کولهاس" آلمانی و "جوشا راموس" هستند. یکی دیگر از کاربردهای اریگامی ساخت بناهای زیبا و مقاوم در برابر زلزله است.

اریگامی در ساخت نقشه‌ها، چادرها، ظرف‌های غذا و گنبد استادیوم‌ها، کمک شایان توجهی کرده است.

• کاربرد اریگامی در معماری:

اوریگامی در طرح‌های مفهومی معماری هم کاربرد دارد. مدت‌هاست که معماران از طریق پروژه‌های مفهومی، مشغول بررسی جنبه‌های مختلف " معماری مطابقت ‌پذیر" هستند. یکی از این پروژه‌ها مربوط به دانشجویانی در "مؤسسه معماری پیشروی کاتالونیا" در شهر بارسلونا است. محققان در این پروژه که «Translated Geometries» نامیده می‌شود؛ تلاش می‌کنند کامپوزیتی تولید کنند که بتواند در اثر گرما، رطوبت و نور تغییر شکل دهد و سپس به حالت اولیه خود برگردد. اگر این کامپوزیت در معرض حرارتی بین ۶۰ تا ۷۰ درجه سانتیگراد قرار بگیرد؛ وارد مرحله‌ای می‌شود که می‌تواند تغییر شکل بدهد. نمونه‌ای که این گروه از محققان ساخته‌اند؛ از اوریگامی الهام گرفته است و می‌تواند به سمت فضای داخل یا خارج خودش تا بخورد. 

*هزاران درنای کاغذی

 ساداکو ساساکی

ساداکو ساساکی(۱۹۵۵–۱۹۴۳) دختر بچه‌ای ژاپنی بود و زمانی که فقط ۲ سال داشت ؛ حادثه انفجار هسته‌ای در هیروشیما (۶ اوت ۱۹۴۵) اتفاق افتاد. ساداکو بزرگ شد و در یازده سالگی، مشخص شد او به دلیل قرار گرفتن در معرض مواد رادیواکتیو به بیماری لوسمی مبتلاست.

مدت‌ها در بیمارستان بستری بود و تنها آرزویش این بود که روزی سلامت کامل خود را به دست بیاورد. یک روز دوست بسیار صمیمی اش ـ که در حال حاضر زنی مسن است ـ  به او گفت که بر اساس یک افسانه قدیمی، هر کس بتواند هزار درنای کاغذی بسازد؛ به آرزویش می‌رسد.

ساداکو که آرزویی جز سلامتی و زندگی عادی نداشت؛ دست به کار ساختن درناهای کاغذی شد. او آن قدر این کار را ادامه داد که اطراف تختش در بیمارستان، همیشه مملو از درناهای کاغذی بود. درناهای ساداکو، از هر کاغذی که به دستش می‌رسید ساخته می‌شد : کاغذ شکلات، پاکت نامه، برگه‌های باطله و ...  . ساداکو موفق شد هزار درنای کاغذی بسازد. اما بیماری او سرسخت تر از این حرف‌ها بود. مرتب از او آزمایش خون گرفته می‌شد و تعداد گلبول‌های سفید خونش شمارش می‌شد. آرام آرام تعداد گلبول‌های سفید خون ساداکو افزایش می‌یافت ولی این به معنی بهبودی او نبود و درست برعکس، به معنی  این بود که مرگش نزدیک است.

ساداکو به ساختن درناهای کاغذی ادامه داد و البته هر روز تعداد گلبول‌های سفید خونش را هم یادداشت می‌کرد. او هنوز هم امید داشت. درناهای کاغذی ساداکو هر روز کوچک تر  و کوچک تر می‌شدند تا جایی که آخرین درناهایش را با کمک سوزن می‌ساخت.

۲۵ اکتبر ۱۹۵۵ رسید و ساداکو که تنها ۱۲ سال داشت؛ در میان انبوهی از درناهای کاغذی جان سپرد. می‌گویند زمانی که ساداکو را بر روی تخت بیمارستان مرده یافتند؛در حالی به درناهای کاغذی چشم دوخته بود که بادی که از پنجره باز اتاقش به داخل می‌وزید؛ آنها را تکان می‌داد. ساداکو از دنیا رفت. از دنیایی که ما هر روز با تمام وجود به کراهت آن عشق می‌ورزیم. دنیایی که بزرگترهایش ـ به خیال خامشان ـ برای آینده کودکانشان، جنگ راه می‌اندازند و با دست خودشان، آینده سازانشان را به خاک می‌سپارند.پس از مرگ ساداکو، دوست صمیمی اش ـ که افسانه درناهای کاغذی را به او گفته بود ـ با کمک خانواده و هم کلاسی‌های ساداکو، کتابی از نامه‌های او را منتشر نمودند و در سراسر جهان اقدام به جمع‌آوری کمک‌های مالی برای ساخت بنای یادبود صلح کودکان در هیروشیما کردند.در پنجم می ۱۹۵۸ ـ مصادف با روز کودک در ژاپن ـ در پارک یادبود صلح هیروشیما «Hiroshima Peace Memorial Park» از بنایی پرده برداری شد که با مشارکت مردم ژاپن  و کمک‌های مالی خارجی افرادی از سراسر دنیا ـ که داستان غم‌انگیز و امید بخش ساداکو را شنیده بودند ـ ساخته شده بود. این بنا " یادبود صلح کودکان " نام گرفت و به یاد ساداکو و درناهای کاغذی اش، بر بالای آن مجسمه دختر بچه‌ای قرار داشت که یک درنای کاغذی بزرگ را به روی سر گرفته بود. در پایین بنای یادبود، سنگی قرار داشت که بر روی آن نوشته شده بود: " بعدها داستان ساداکو نوشته شد و سال ها به عنوان یکی از کتاب‌های داستانی که دانش آموزان می‌بایست مطالعه کنند؛ به مدارس اروپا راه پیدا کرد."در سال ۱۹۹۵ ـ درست پنجاه سال پس از بمباران اتمی هیروشیما ـ کودکان ایالت نیومکزیکو ـ همان جایی که محل ساخت تسلیحات هسته‌ای آمریکاست ـ در روز جهانی کودک، با ارائه نامه‌ای به شورای شهرSanta Fe ، خواستار ساخت بنای یادبود صلح و ساداکو شدند. آن ها موفق شدند و در پارک اصلی این شهر، بنایی به شکل کره زمین ساختند و هر ساله در روز جهانی کودک، تعداد بسیار زیادی درنای کاغذی  با اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف به آن بسته می‌شود تا یادآور جنایت بزرگ آمریکا و مظلومیت ساداکو و تمامی کودکان جنگ زده جهان باشد. ساداکو جاودانه شد. او سوار بر درناهای کاغذی اش در آسمان جاودانگی پرواز کرد و نوای همبستگی صلح کودکان را به گوش همه دنیا رساند. او به همه ثابت کرد دنیای مملو از جنگ، یعنی دنیای بدون کودک، دنیای بدون زیبایی و دنیای بدون آینده. کاش دنیا در دست بچه‌ها بود.

 

 
  

    قصه گویی برای کودکان را جدی بگیرید  

برای ایجاد علاقه به مطالعه در بین کودکان چه راهکارهایی وجود دارد و چگونه باید کودکان را به مطالعه علاقه مند کرد؟

 

 

نحوه آموزش عذرخواهی کردن به کودکان

 

بچه‌های خردسال وقتی عصبانی می‌شوند، ممكن است جیغ بزنند، به در و دیوار لگد بكوبند یا حتی با مشت به كسی كه جلوی آنها ایستاده است، ضربه بزنند.

ادامه مطلب

 

 

آنچه کودک از بازی کردن می آموزد!

 

 

زمان بازی با کودکتان فقط زمان بازی و سرگرمی نیست، بلکه زمان آموزش درسهای زندگی به کودکتان هم می‌باشد.

 

ادامه مطلب

چگونه طلاق والدین را برای کودکان توضیح دهیم؟

کنار آمدن با موضوع طلاق برای کودکان بسیار سخت و دردناک است. این که چگونه می توان فرزندان را با این اتفاق ناخوشایند وقف داد و به آنها شیوه کنار آمدن با این موضوع را آموخت ، امکان پذیر است.

 

ادامه مطلب

 • Demoکتاب دور دنیا با 80تومان

  کتاب دور دنیا با 80 تومان، می کوشد تا بیانی صمیمی حوادث و بحران های سفر نویسنده به دور دنیا را به طرزی شیرین و جذاب با خواننده در میان بگذارد.
  در حقیقت این کتاب را هرچه بنامیم، داستان، شرح حال یا سفرنامه، اثری است خواندنی، آموزنده و تأثیرگذار.
 • Demoکتاب والدین هلی کوپتری

  بهترین نکات تربیتی پیرامون پرورش هوش کودک و ارتباط مادر و کودک
  کتاب والدین هلی کوپتری با بیان ویژگی های والدین حمایتگر عاطفی یا به اصطلاح این کتاب هلی کوپتری، سعی در شناسایی پیامدهای منفی اینگونه رفتارها دارد.
 • Demoکتاب تغذیه برای نوزادان و کودکان

  بهترین کتاب آشپزی و راهنمای تغذیه ای کودکان و نوزادان، تألیف آنابل کارمل، نویسنده کتاب های پرفروش
  ارائه توصیه های تغذیه ای جامع هر مرحله از رشد کودکان با بیش از 150 دستورالعمل خارق العاده و وسوسه انگیز
 • کتاب من گردو هستمDemo

  نگاهی نو و سخنی تازه در حوزه مهارت های زندگی، با در دست داشتن این دفترچه راهنما در لحظه گذر از پیچ و خم های زندگی، کمتر دچار دردسر و مشکل خواهید شد.