چگونه با بچه های بدغذا رفتار کنیم؟

غذایی که یک کودک بهانه‌گیر می‌خورد ممکن است کاملا مقوی و مغذی باشد. هیچ کودک نوپایی خود را در معرض گرسنگی شدید قرار نمی‌دهد! به یاد داشته باشید که تعادل غذایی طی چند روز اهمیت دارد.

خودداری از خوردن غذا یکی از اولین فعالیت های عضلانی است که کودک در اوایل آزمایش می کند تا عدم وابستگی خود را ثابت کند. طولی نمی‌کشد که کودکان می‌فهمند چقدر راحت می‌توانند شما را سر میز غذا تحت اداره  خودشان درآورند. در واقع جنگ و دعوا هنگام غذا، پراسترس‌ترین حالتی است که والدین تازه‌کار تجربه می‌کنند. به طور معمول گول زدن کودک برای این که غذا بخورد (در فرم رشوه دادن یا انجام کار لذت‌بخش برای کودک)، راهی است که اینگونه والدین پیش می‌گیرند.

حفظ آرامش خود

هرقدر هم عادات غذایی کودک غیرقابل قبول باشد، سعی کنید واکنش آرامی نشان دهید. هدف کمک به کودک است تا مثل سایر افراد خانواده غذا بخورد، نه این که مجبورش کنیم با ما همکاری کند.

کودک را وادار به خوردن غذایی که شما تمایل دارید او بخورد، نکنید. سعی کنید خونسردی خود را حفظ کنید. غذا نباید به عنوان وسیله ای برای آموزش کودک به اطاعت از شما به کار رود.  متأسفانه به نظر می‌رسد که بسیاری از کودکان از این که صبر والدینشان را لبریز کنند، لذت می‌برند. از این گذشته، خودداری از غذاخوردن به آن ها کمک می‌کند که در مرکز توجه قرار گیرند.

در برخورد با این کودکان عصبانی نشوید؛ به راحتی غذایی را که کودک نخورده از مقابلش بردارید ولی غذای جدید نامناسب ( که به آن علاقه دارد)، به جای آن در اختیارش نگذارید!

تلاش برای این که کودک احساس گنه‌کار بودن کند نیز کمکی نمی‌کند. گفتن این نکته به یک کودک دوساله که او موظف است ته بشقابش را تمییز کند نمی‌تواند کودک را وادار به تمام کردن غذایش کند. 

هیچ کودک نوپایی خود را از گرسنگی نمی‌کشد. غذایی را که یک کودک بهانه‌گیر می‌خورد شاید به طور استثنا، مغذی و کامل نیز باشد. به یاد داشته باشید که تعادل غذایی طی چند روز اهمیت دارد.

استراتژی‌هایی برای هماهنگی با کودک بهانه‌گیر در خوردن

• مصرف اسنک هایی (میان وعده) پرکالری و کم ارزش مثل چیپس یا شکلات را محدود کرده و همواره منبعی از اسنک‌های سالم را در دسترس داشته باشید. به طور مثال قفسه پایین یخچال را از میوه های تازه و قاچ شده و دیگر غذاهای سالم پر کنید. هنگامی که کودکان گرسنه باشند، اصلا برای خوردن آن‌ها صبر نخواهند کرد.

• اگر کودکتان تمایلی به خوردن سبزیجات نداشت، دستور پخت غذاهایی را یاد بگیرید که در آن‌ها سبزیجات استفاده شوند. به عنوان مثال، سس گوجه فرنگی و برخی سبزیجات را می‌توان به پاستا افزود و یا سوپ گوجه فرنگی خامه دار را با هویج و پیاز تهیه کنید. وقتی کودکان چیزی را نمی‌بینند آن را می‌خورند.

بسیاری از کودکان که سبزیجات پخته دوست ندارند، خام آن‌ها (مثل هویج یا فلفل شیرین که در سوپ رقیق شده و خوشمزه ریخته شده) را می‌خورند.

• فقط غذاهایی را که می‌خواهید کودکتان بخورد، خریداری کنید. 

• مهم است حداکثر غذاهایی را که امکان تهیه‌اش را دارید، اوایل عمر کودک به او معرفی کنید. می‌توانید با بازی، غذای جدید را به کودک معرفی کنید؛ به این صورت که چشم کودک را بسته و قبل از معرفی غذای جدید به او اسم غذا را بدهید تا او حدس بزند. 

• بدون انجام اقدامات غیرضروری سعی کنید غذای کودکتان نه تنها خوشمزه، بلکه ظاهری زیبا داشته باشد. از غذاهای رنگی استفاده کنید و ان‌ها را با طراحی و نمایی دلپذیر در بشقاب قرار دهید.

• زمان غذاخوردن موقعیت مناسبی برای کنار خانواده بودن نیز است. لذا سعی کنید همراه کودکتان غذا بخورید. از کودک نمی‌توان توقع داشت، بفهمید موقع غذاخوردن لازم است در محل خاصی نشسته و غذایش را بخورد مگر این که شما و بقیه افراد خانواده همین کار را بکنید تا او یاد بگیرد. سعی کنید از کارهایی که توجه به غذاخوردن را تحت تأثیر قرار می‌دهد (مثل تماشای تلویزیون) خودداری کنید.

• دعوت از کودکان دیگر برای چای ( به خصوص کودکان پراشتها) می‌تواند مفید باشد. به این ترتیب، کودک شما هرچه را که دوستش می‌خورد، خواهد خورد.

• برای کودکی که گاها بشقابش با شیرینی ( مملو از شکر) پر می‌شودف مصرف مواد طبیعی ای که شیرینی کمتری دارند ( مثل میوه‌های تازه)، سخت خواهد بود. اگر مایلید کودکتان از مصرف میوه تازه لذت ببرد، مقدار مصرف غذاهای شیرین او را محدود کنید.

• اگر کودکتان کم وزن بوده و به خوبی غذا نمی‌خورد، انرژی فراوانی نیاز دارد. به او غذاهای لبنی پرچرب مانند پنیر، شیر، میوه ( مثل شیرموز پسته) و بستنی های سالم با کیفیت بالا بدهید و از دادن لبنیات کم چربی به او خودداری کنید. اطمینان حاصل کنید که او را با نوشیدنی‌ها، شیرینی و یا شیر فراوان شیر نمی‌کنید.

• پرکردن ظرف غذای کودک او را از خوردن می‌ترساند. تکه‌های کوچکی از غذا را در بشقاب او قرار دهید و پس از این که آن را خورد به غذا تمایل نشان داد، تکه‌های کوچک بعدی را در ظرف او قرار دهید. کودکان غذاهایی مثل کیک را که در کاغذ مخصوص پخت کیک به آن‌ها داده می‌شود به غذاهایی که در بشقاب گذاشته می‌شوند ترجیح می‌دهند.

• به کودکتان اجازه دهید وابسته نبودن را تمرین کند. برای این کار به او اجازه دهید از بین سه گونه سبزیجاتی که به او تعارف می‌شود، دو گونه را خودش انتخاب کند. 

• بعد از ک دوره زمانی، دوباره غذایی را که زمانی از خوردنش امتناع می‌کرد، به او بدهید.

• از دادن غذای مشابه به دفعات به او (تنها به این دلیل که این غذا را دوست داشته) خودداری کنید. این کار پس از مدتی سبب دلزدگی کودک شده و از آن غذا امتناع می‌کند.

منبع: کتاب تغذیه برای نوزادان و کودکان