راز خلاقیت در چیست؟

راز خلاقیت در چیست؟

creativity_mooc_review_prepadviser_pic_636x410

‌همه ما ذاتا افراد خلاقی هستیم، فقط کافی است به کودکان هنگام بازی دقت کنیم که چه چیزهایی نقاشی می‌کشند و یا هنگامی که سعی در ساختن وسایل جدید از اسباب‌بازی‌های کوچک و قدیمی دارند. آنها هنوز به روزمره‌گی‌های زندگی متصل نشده‌اند و حس آزادی را فارغ از قوانین زندگی تجربه می‌کنند و این دلیل اصلی خلاق بودن آنهاست.
‌ یک کودک با ساختن پنج ایده‌ متفاوت قادر به حل یک مشکل است، اما یک بزرگسال پنج دلیل مختلف می‌آورد که مشکلش حل شدنی نیست، در واقع بر کودکان محدودیت‌هایی از سمت جامعه تحمیل نمی‌شود و به بایدها و نبایدها فکر نمی‌کنند. ذهن ما با محدودیت‌هایی که از دیگران دریافت می‌کنیم پر می‌شود و در بیشتر مواقع از ساخت یک ایده‌ خلاقانه ناامید می‌شویم.
افراد خلاق دارای ذهن بازی هستند و این مهمترین خصیصه‌ آنهاست. آنها دوست دارند به ایده‌ها و افکارشان فکر کنند حتی اگر در ابتدا با آن‌ها مخالف بوده‌اند. ما بر این باوریم که همه چیز امکان دارد و دیر یا زود اتفاق می‌افتد،  در حقیقت در ضمیر ما این باور وجود دارد. بعضی از معلم‌هایمان به ما آموخته‌اند که باید به ضمیر پاک و بی‌آلایش خود برگردیم، به جایی که زندگی را از دریچه‌ چشم دیگران نبینیم و با ایده‌های آنها زندگ نکنیم. در واقع خودمان را باور داشته باشیم.

چگونه یک فرد خلاق شویم؟
در واقع این سوال اشتباه است! ما نباید خلاقیت را بیاموزیم بلکه باید تمام چیزهایی را که مانع از بروز ذات خلاق ما می‌شوند از یاد ببریم. برای این موضوع راهکارهای ذیل را به خاطر بسپارید:
_ برای حل یک مشکل یا رسیدن به هدف همیشه بیش از یک راه‌حل وجود دارد، با روش‌های خودتان هر چند جدید باشند پیش بروید و از روش‌های دیگران استفاده نکنید.
_ بعضی افراد زمانی که قادر به حل مشکلاتشان نیستند احساس درماندگی و ناامیدی می‌کنند آن هم به این دلیل که اعتقاد ندارند همیشه یک راهی وجود دارد. این باور غلط مانع از خلاق بودن فرد می‌شود.
_ خارج از ” جعبه ” فکر کنید. از جعبه‌ای که درون آن هستید و فکر می‌کنید، بیرون بیایید، اکثر افراد زمانی ایده‌های جدیدی خلق می‌کنند که خارج از جعبه ایستاده‌اند. جعبه همان محدودیت‌هایی است که شما باید آنها را نادیده بگیرید. از بودن در طبیعت لذت ببرید، چرا که به شما احساس آرامش می‌دهد.
_ وقت بیشتری را با افراد خلاق بگذرانید، در مورد آنها مطالعه کنید تا متوجه شوید که چگونه به ایده‌هایشان بال و پر می‌دهند. این کار باعث تقویت این باور می‌شود که هر چیزی امکان‌پذیر است.
_ فقط به این خاطر که هر کاری با روش معینی انجام می‌شود دلیل نمی‌شود که شما هم با آن روش پیش بروید. همیشه راه‌های آسان‌تر ، سریع‌تر و کارآمدتری وجود دارد.
_ اگر قادر به تصور ایده‌تان هستید پس امکان‌پذیر است. اینکه ایده‌ شما تا به‌ حال عملی نشده به این معنی نیست که هیچوقت نمی‌تواند تحقق یابد.
_ مهمترین موضوع این است که برای شکست آماده باشید، بعضی مواقع چندین ایده‌ شما به اندازه‌ یک ایده کارامد است. نگران نباشید تیری که به هدف می‌خورد نتیجه صدها بار خطا رفتن آن است.

نقل از سایت : روزرنگ

چرا موفقیت از برخی افراد گریزان است؟

بسیاری از اشخاص هستند كه از موفق شدن می‌ترسند و خود را كوچك و نالایق می‌بینند، از طرفی دیگران را هم از تصمیمات مهم و تغییرات كوچك و بزرگ می‌ترسانند و به قول معروف آیه یاس می‌خوانند.

ترس از موفقیت از دوران كودكی شروع می‌شود. كودكان اشتباه را به خاطر آن‌كه مورد انتقاد شدید قرار می‌گیرند بد می‌دانند نه به دلیل ماهیت اصلی آن. آن‌ها از بزرگترهای صاحب اختیار و اقتدار می‌ترسند بنابراین میل به قبول مسوولیت در آن‌ها رفته رفته كاهش می‌یابد. و انگیزه برای موفق شدن در امور تحصیلی و شغلی به خاطر ترس از موفقیت از بین می‌رود. 

توجه به این توصیه‌ها برای از بین بردن ترس از موفقیت بسیار موثر خواهد بود:

1- بزرگ‌ترین گناه ترس است، به خصوص ترس از موفقیت.

2- نقاط قوت خود و دیگران را تقویت كنید.

3- فكر خود را برای كاری كه انجام می‌دهید تقویت كنید.

4- میل خود را برای كاری كه انجام می‌دهید تقویت كنید.

5- شانه خالی نكنید، از مسوولیت نترسید و دست روی دست نگذارید اولین قدم را بردارید.

6- برای خود ارزش بیشتری قایل شوید و خودتان را دوست داشته باشید.

7- همیشه به خود بگویید خطر دست روی دست گذاشتن، از شكست خوردن بیشتر است.

با پاسخ دهی به این آزمون، میزان ترس خود را از رسیدن به موفقیت و کامیابی ارزیابی کنید:

با آن‌كه تعریف هر كس از موفقیت ممكن است متفاوت باشد، كسانی كه از موفقیت می‌ترسند وجوه مشتركی دارند. برای رسیدن به اطلاعاتی در این زمینه، پرسشنامه زیر را تكمیل كنید.

1- اغلب خودم را برتر از كاری كه می‌كنم می‌دانم.

درست           غلط

2- از روی عادت نمی‌خواهم كانون توجه باشم.

درست           غلط

3- در اغلب موارد موفقیتم به این دلیل بوده كه در زمان مناسب در جای مناسب قرار گرفته‌ام.

درست           غلط

4- وقتی با دیگران رقابت می‌كنم، اغلب ناراحت می‌شوم و احساس گناه می‌كنم.

درست           غلط

5- فكر می‌كنم دیگران اگر مرا بهتر می‌شناختند،‌ به اندازه حالا دوستم نمی‌داشتند.

درست           غلط

6- اغلب این احساس غیرمنطقی به من دست می‌دهد كه ممكن است در یك لحظه همه چیزم را از دست بدهم.

درست           غلط

7- اغلب احساس می‌كنم خیلی زود موفق شده‌ام.

درست           غلط

8- در روزهای تعطیل آخر هفته احساس بی‌قراری پیدا می‌كنم.

درست           غلط

9- وقتی كار موفقی می‌كنم و از من تعریف می‌كنند احساس بدی پیدا می‌كنم.

درست           غلط

10- نسبت به دوستانم زیاد كار كرده و زیاد تفریح نمی‌كنم.

درست           غلط

*محاسبه امتیازات

برای هر جواب ”درست“ به خود 1 امتیاز بدهید.

امتیاز 5 – 0 :

شما می‌دانید كه موفق شدن زحمت دارد. شما با فكر موفق شدن بسیار راحت هستید.

امتیاز 10 – 6:

شما بیش از سایرین از موفق شدن می‌ترسید. شاید از این نگرانید كه اگر موفق شوید كانون توجه قرار می‌گیرید. شاید می‌ترسید دیگران به شما غبطه بخورند یا شما را دوست نداشته باشند و یا مسوولیت‌هایی به شما بدهند كه از انجام دادن آن‌ها قاصر باشید.

منبع: مجله موفقیت

برنامه ریزی درسی آسان و کاربردی برای تعطیلات نوروز

تعطیلات عید را جدی بگیرید، با نگاهی نو به آن بیندیشید و بهترین استفاده را از تمام اوقات خود بکنید.

بهار در راه است؛ سال نو از راه میرسد و برای دانش‌آموزان کنکوری عید امسال معنی دیگری دارد. نوروز بهترین فرصت برای مطالعه است این را همه متقاضیان شرکت در کنکور می دانند. این تعطیلات دو هفته ای به دانش‌آموزان فرصت می دهد تا به مرور درس های سال گذشته یا جبران کم کاری ها و تقویت نقاط ضعف خویش بپردازند.

یک داوطلب کنکور باید دیدگاه خود را نسبت به تعطیلات نوروزی تغییر دهد، یعنی اگر در سال های گذشته در ایام نوروز تفریح و استراحت می کرد، امسال باید بخش اعظمی از وقت خود را صرف مطالعه و مرور درس ها نماید. این ایام نقطه‌ی عطفی در آمادگی درسی دانش‌آموزان محسوب می شود و سرنوشت بسیاری از کنکوری ها در مدت این چند روز رقم می خورد.

تجربه نشان داده است که در ایام نوروز حتی بهترین دانش آموزان نیز بدون برنامه‌ی منسجم نمی توانند به اندازه ای که باید از وقتشان استفاده کنند؛ پس از همین امروز با دقت و متناسب با نیاز و توانمندی های خود برای ایام پیش رو برنامه ریزی کنید.

*توصیه های ضروری به دانش آموزان در تعطیلات نوروز: 

1_ حتما با صرف صبحانه‌ی کامل، از صبح زود مطالعه را شروع کنید.

2_ برنامه درسی خود را به صورت هفتگی تنظیم کنید و پس از 50 دقیقه مطالعه دروس حفظی، 10 دقیقه و پس از 1.5-1ساعت مطالعه دروس یاد گرفتنی، 15 دقیقه استراحت نمایید. پس از استراحت کوتاهی که گفته شد، خیلی سریع مطالعه را آغاز کنید.

3_ در زمان مطالعه حتما ((فیش برداری)) داشته باشید.

4_ به نیت شب امتحان مرور کنید تا مطالعه شتاب بیشتری پیدا کند.

5_ مرتب توانمندی هایتان را به خود یادآوری کنید.

6_ برای هر پیشرفت خود را در اجرای برنامه‌ی مطالعه، تشویقی در نظر بگیرید.

7_ قاطعانه می گوییم: داوطلبانی که از برنامه های مطالعاتی خود عقب مانده اند، با استفاده از فرصت طلایی نوروز و باتلاش و به‌کارگیری اصول اولیه اساسی در مطالعات می توانند کم کاری‌های گذشته را جبران نمایند.

*تعداد روزهایی که باید در ایام نوروز به مطالعه اختصاص دهید:

از 29 اسفند تا سوم فروردین را به استراحت، مهمانی، تفریح و یا مسافرت کوتاه مدت بپردازید. روز 13 فروردین را نیز به خود استراحت دهید تا با کسب انرژی تازه به مطالعه بپردازید اما بقیه روزها را به مطالعه مفید اختصاص دهید.

*میزان مطالعه در ایام نوروز

از ایام نوروز می توانید دو یا سه برابر روزهای قبل استفاده نمایید؛ بنابراین بهتر است روزی 12-10ساعت مطالعه نمایید، چرا که ایام نوروز سکوی پرش شما به سمت دانشگاه می باشد.

*چند درس در یک برنامه روزانه

روزی سه تا پنج درس مختلف را در برنامه خود قرار دهید تا مغز شما بتواند به راحتی مطالب آموخته شده را سازمان بندی نماید. بهتر است دو سوم ساعات مطالعه را به دروس تخصصی و یک سوم را به دروس عمومی اختصاص دهید و از طرفی در برنامه‌ی خود دروس همسان و یک مدل را پشت سر هم قرار ندهید. به طور مثال: اگر می خواهید فیزیک، ریاضی وادبیات بخوانید بهتر است درس ادبیات را بین دو درس مفهومی بگنجانید.

*درس هایی که باید در ایام نوروز خوانده شوند:

1_ در ایام نوروز به جمع بندی دروس پایه و دروس سال چهارم بپردازید هم چنین به طور کلی سعی کنید هر درسی را که از برنامه عقب هستید، مطالعه کنید.

2_ هر آنچه که تا این زمان مطالعه نموده اید، از روی خلاصه نویسی ها مرور کنید. اگر خلاصه نویسی ها به دلیل تأخیر در مرور فرّار گشته اند، به مرور و دوره کردن دروس از روی کتاب بپردازید.

3_ تست هایی را که علامت دار و مارک دار نموده اید دوره کنید.

*شروع مطالعه باید از چه پایه ای باشد؟

معمولاً داوطلبان می خواهند بدانند مطالعه‌ی خود را از چه پایه ای شروع کنند، در پاسخ باید گفت: فرقی نمی کند که شما از کتاب های کدام پایه مطالعه را شروع کنید ولی اگر قبلاً هیچ مطالعه ای از دروس پایه نداشته اید، می توانید از دروس سال دوم شروع کنید.

 قابل توجه داوطلبان رشته علوم تجربی که در دروس ریاضی یا فیزیک بسیار ضعیف هستند و تاکنون ضعف های خود را در این دروس برطرف نکرده ا ند:

پیشتر عنوان شد که این دو درس برای اکثر داوطلبان مشکل است به طوری که میانگین آن ها برای رتبه های 500 تا 1000 حدود 40 درصد می باشد.

اگر شما فکر می کنید در ایام نوروز نمی توانید تمام ضعف های خود را در این درس بر طرف نمایید، بهتر است کتاب های سال چهارم مربوطه را که کلیتی از کتاب های پایه است دقیق بخوانید اما در همین کتاب ها دروس پایه را با سرعت بیشتری مطالعه نمایید تا قسمت هایی از این کتاب ها را که برای شما آسان تر است از دست ندهید. لازم به ذکر است که کنار گذاشتن حتی یک درس به طور کامل به هیچ وجه توصیه نمی گردد.

توصیه به داوطلبانی که به طور کامل دروس عربی و زبان انگلیسی را کنار گذاشته اند:

به دانش آموزانی که در این دروس ضعیف بوده و تا کنون موفق به رفع نواقص و ضعف های درسی خود نشده اند توصیه می گردد:

از کنار گذاشتن کامل این دروس جدا خودداری نموده و با توجه به اهمیت معانی واژه ها سعی نمایید از این به بعد تا کنکور روزانه نیم ساعت به یادگیری معانی واژه ها اختصاص دهید. قبلاٌ گفته شد بهتر است برای به یاد سپاری بهتر و ماندگارتر واژه ها در ذهن، آن ها را در داخل متن بیاموزید و یا از جعبه یادگیری لایتنر استفاده کنید.

شیوه های ساده برای خندان و بشاش بودن

دلایل زیادی برای خندیدن و راه‌های زیادی برای بشاش بودن وجود دارد. اگرچه هجوم استرس‌های روزانه سعی دارد بر این احساس غلبه کرده و ما را به فردی خشن و ناامید تبدیل کند. در میان این عوامل محیطی که همگی بر خلق و خوی ما تأثیر می‌گذارند، تغذیه نیز عاملی مهم است. شاید برای شما هم جالب باشد که بتوانید با تغییراتی در رفتارهای روزانه برخی از این عوامل استرس را کنترل کنید. آنچه شما می‌خورید می‌تواند بر احساس شما نسبت به زندگی و موقعیتتان تأثیرگذار باشد.

هیدراته باشید

نوشیدن یک لیوان آب هنگام بیدار شدن از خواب با شست و شوی مواد سمی تجمع یافته در دستگاه گوارش در طی یک شب، باعث احساس سرزندگی صبحگاهی خواهد شد. سعی کنید در فواصل متعدد حتی بدون احساس تشنگی آب بنوشید. بدن ما بعد از تلاش برای جبران تشنگی به مغز دستور تشنگی می‌دهد و ما به فکر نوشیدن آب می‌افتیم. از این رو نوشیدن آب به طور مرتب مانع خستگی زودرس بدن خواهد شد.

گردو بخورید

گردو نیز منبع بسیار خوب سروتونین است. گردو همچنین حاوی چربی‌های امگا ۳ است که به پیشگیری از افسردگی و ایجاد حس شادی کمک می‌کند. وجود پروتئین و ویتامین‌های B، روی، فسفر، منیزیم، آهن و کلسیم در گردو نیز از دلایل دیگری است که این ماده غذایی را به ماده‌ای شادی‌آور تبدیل کرده است.

ماهی

مقادیر بالای امگا ۳ در ماهی به ویژه ماهی های چرب، آن را به ماده غذایی مناسب در بهبود خلق و خو تبدیل کرده است. بهتر است حداقل ۲ وعده در هفته از ماهی استفاده کنیم.

مصرف میوه در صبحانه

سعی کنید همراه صبحانه یک میوه نیز مصرف کنید. مقادیر بالای فیبر، آب و آنتی‌اکسیدان‌ها در میوه‌ها و نیز بافت اسفنجی و سفت میوه‌ها، آنها را به مواد غذایی شادی‌آور برای مغز تبدیل می‌کند.

مغزهای روغنی

آجیل و مغزها حاوی مقادیر بالایی از سروتونین هستند. البته از آنجایی که مقدار زیاد از هر چیزی بد است، دریافت مقادیر بالای سروتونین نیز می‌تواند سمی باشد. از این رو برای بهبود خلق و خو بهتر است روزی یک مرتبه از مغزها استفاده شود و به مقدار حداکثر نصف لیوان(۱۰۰گرم)

سالاد گوجه‌فرنگی بخورید

گوجه‌فرنگی یک سبزی حاوی سروتونین است. به علاوه آنکه مقادیر بالایی از ویتامین C را نیز دارا می‌باشد. مصرف روزانه گوجه‌فرنگی در سالاد دلخواهتان می‌تواند باعث بهبود احساس و خلق و خو در شما گردد. به علاوه آنکه مقادیر بالای ویتامین C در آن، باعث افزایش جذب آهن غذا و درمان کم‌خونی می‌گردد. لازم است بدانید که کم‌خونی بیماری است که اگرچه درمان ساده‌ای دارد، ولی تأثیراتی بسیار مهم و متفاوت بر کل بدن می‌گذارد.

بیشتر مواد غذایی با تأثیر بر سطح انتقال‌دهنده‌های عصبی این تأثیر را بر خلق و خوی ما می‌گذارند. یکی از انتقال‌دهنده‌های عصبی که در ایجاد حس شادی و انرژی اهمیت دارد، سروتونین است. غذاهایی وجود دارند که هضم و جذب و متابولیسم آنها در نهایت به افزایش سطح سروتونین در بدن منجر می‌شود و از این رو مصرف آنها در رژیم غذایی می‌تواند باعث تغییرات خلق و خو گردد. سلنیوم و چربی‌های امگا ۳ نیز از ترکیباتی هستند که مصرف آنها در رژیم غذایی می‌تواند باعث تغییر احساسات به سمت شادی گردد. در اینجا به برخی از مواد غذایی اشاره می‌کنیم:

از خوردن اسفناج لذت ببرید

از خوردن اسفناج لذت ببرید. این سبزی منبع بسیار غنی از آنتی‌اکسیدان‌هاست. آنتی‌اکسیدان‌ها با از بین بردن رادیکال‌های آزاد از هجوم آنها به بافت‌ها و تخریب آنها و عوارض این آسیب که یکی از آنها می‌تواند احساس غم و افسردگی باشد جلوگیری می‌کنند.

ویتامین D

مواد غذایی غنی از ویتامین D که باعث افزایش سطح سروتونین در بدن می‌شوند، به خندیدن ما کمک می‌کنند. ماهی قزل‌آلا، ساردین، ماهی تن، تخم‌مرغ و قارچ‌های خوراکی مواد غذایی غنی از ویتامین D هستند که مصرف روزانه آنها می‌تواند بر خلق و خو تأثیرگذار باشد.

سالاد و سبزی‌ها

کم‌خونی می‌تواند باعث افسردگی شود. اما خیلی وقت‌ها این کم‌خونی ناشی از اسیدفولیک است و در این شرایط هرچه قدر هم مکمل آهن یا غذاهای حاوی آهن مصرف کنیم این کم‌خونی درمان نمی‌شود. اسیدفولیک ویتامینی از گروه ویتامین‌های B است. مطالعات زیادی وجود دارند که نشان می‌دهند کمبود اسیدفولیک منجر به افسردگی می‌شود. سبزی‌های برگ سبز منبع غنی از اسیدفولیک هستند.

شیر

شیر نیز نوشیدنی است که وجود آن در رژیم غذایی روزانه می‌تواند در ایجاد احساس آرامش مناسب باشد.

شکلات

شکلات نیز به‌عنوان یک ماده غذایی شادی‌آور در نظر گرفته می‌شود ولی یادآوری این نکته ضروری است که تمام فواید شکلات با مصرف شکلات تلخ و البته کم چرب و آن هم به میزان متعادل به دست می‌آید.

 سویا:

سویا یکی از مواد غذایی است که میتواند جانشین گوشت بشود و سلامتی بدن را بهبود ببخشد. یکی از جاهایی که سویا مصرف روزانه بسیار زیادی دارد، چین است که مردم آن یکی از سالمترین و شکیل ترین بدنها را دارند. البته آنها غیر از مصرف سویا از سبزیجات خام و نیمه پخته هم بسیار استفاده میکنند.

منبع: زیباشو دات کام

رفتارهای وسواس گونه و افراطی را بشناسید

وسواس یكى از شایع ترین اختلالات و بیمارى‌های روانی در جوامع مختلف است و متخصصان روان پزشكی تعاریف گوناگونى را از این بیمارى ارائه داده‌اند.

این بیمارى شامل فكر، احساس یا تصورات عود كننده و مزاحم براى شخص است كه در وی ایجاد اضطراب مى‌كنند در نتیجه تعادل فرد به دنبال این بیمارى به هم مى‌خورد و بیمار در سازگارى با محیط، دچار مشكل مى‌شود.

 به نوشته مجله آنلاین سایكولوژی تودی، افراد مبتلا به وسواس جبری دو ویژگی بارز و مهم یعنی افکار وسواسی و اعمال وسواسی دارند. البته هر فکر تکراری لزوما وسواس نیست و هنگامی وسواس تلقی می‌شود که برخلاف میل شخص به ذهن او وارد شود. در واقع این فکر، لذت‌بخش نیست و از ذهن خارج نمی‌شود. در این حالت، فرد مزبور این فکر را متعلق به خود نمی‌داند اما از ذهن وی نیز بیرون نمی‌رود و در نتیجه اضطراب شخص را تشدید می‌كند.

 بسیاری از اختلالات وسواسی به طور نسبی دارای علایم و نشانه‌های زیر هستند:

 - گیج شدن در بین مفاهیم «هست» و «نیست»؛ بسیاری از بیماران وسواسی در دریایی از باید‌ها و نبایدها، درست و غلط، خوب و بد و مفاهیمی از این قبیل سردرگم می‌شوند.

 - نظم و ترتیب خشك و با انضباط افراطی؛ این ویژگی جزو خصایص افراد وسواسی نیست بلكه احساس عدم اطمینان نسبت به انجام شدن درست كارها، بیمار را به این سمت سوق می‌دهد. بنابراین بیمار روانی با توجه به احساس مزبور، با هدف ایجاد رضایت فكری و روانی مبادرت به انجام فعالیت‌های افراطی برای نظم بخشیدن به كارها می‌كند.

 - رفتارهای تكراری؛ افراد مبتلا به وسواس به خاطر حس ناامنی درونی به طرز بیمارگونه‌ای به تكرار یك عمل مبادرت می‌ورزند و گاهی با وجود چندبار تكرار، بازهم به نتیجه دلخواه نمی رسند.

 - كمال گرایی؛ هر چند كمال گرایی یك ویژگی عادی و طبیعی در بشر است، اما این ویژگی در انواع مختلف اختلالات وسواسی دارای حالتی ناموزون، غیرطبیعی و نابهنجار است به گونه‌ای كه مثلا در وسواس شستشو، فرد بیمار ممكن است برای دست یافتن به نهایت تمیزی و نظافت كه خود نوعی كمال تلقی می شود، مدت‌ها ذهن و فكر خود را مشغول سازد و در نهایت نیز به آرامش و رضایت خاطر دست نیابد.

 - افكار ناراحت كننده؛ عموما افراد وسواسی انواع مختلفی از افكار و اندیشه‌های آزار دهنده دارند.

 بسیارى از روان شناسان و روان پزشكان براى درمان این بیماران از دو روش «رفتار درمانى» و «دارو درمانى» استفاده مى كنند اما در هر حال مراجعه به متخصص برای كنترل بیماری در این افراد یك الزام است.

منبع :ایسنا